Nuncij Jurkovič: Usklajena dejanja na svetovni ravni
Izjava Nj. ekscelence nadškofa Ivana Jurkoviča,
stalnega opazovalca Svetega sedeža pri Združenih narodih
in drugih mednarodnih organizacijah v Ženevi,
na 73. zasedanju skupščine Svetovne zdravstvene organizacije,
18. – 19. maj 2020
Ženeva, 19. maj 2020
Gospod predsedujoči,
te nadvse nenavadne okoliščine v katerih se srečujemo, oddaljeni od običajnih množic v Palači narodov in s tako skrajšanim dnevnim redom, so osupljivo opozorilo, ki ga je papež Frančišek opisal kot »noč sveta, ki je že sicer bil v primežu epohalnih izzivov, zdaj pa še stiskan od pandemije, ki spravlja našo veliko človeško družino v hudo preizkušnjo«.(1)
Moja delegacija redno spremlja napore mednarodne skupnosti za mobilizacijo nujnih ukrepov po vsem svetu. Ta edinstvena situacija prižiga novo luč v soodvisnosti med narodi in še posebej za potreben razmislek o zdravju kot primarni skupni dobrini, ki zahteva solidarnost in usklajena dejanja na svetovni ravni.
Ob nenehnih pozivih papeža Frančiška Sveti sedež vztraja pri tem, da »naj najšibkejši bratje in sestre, ki bivajo po mestih in obrobjih na vseh koncih sveta, ne bodo zapuščeni«.(2) Dejansko je veliko držav, ki so močno izpostavljene posledicam krize, ki bi lahko povzročila dodatno stradanje in nestabilnost, posebej še v tistih predelih, ki jih je trenutno izredno stanje že prizadelo.
Približno 5.000 katoliških bolnišnic in več kot 16.000 cerkvenih dispanzerjev (3) po svetu usklajuje in krepi prizadevanja vlad za zagotavljanje zdravstvenega varstva za vse, ob skrbi, da najrevnejšim in najbolj obrobnim »ne bi primanjkovalo najosnovnejših stvari kot so zdravila in zlasti možnost ustrezne zdravstvene oskrbe.« (4) Marsikje je Cerkev dala na razpolago svoje zmogljivosti, da bi podprla svetovni odziv na pandemijo COVID-19. Vse od začetka izbruha je bilo veliko redovnih skupnosti, župnij in duhovnikov na prvih bojnih črtah in so skrbeli za okužene in njihove družine. Poleg tega se je Sveti sedež zavezal, da bo prispeval v sklad Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) za nujne zadeve za dobavo osebne zaščitne opreme (PPE), namenjene izpostavljenim zdravstvenim delavcem in je že prispeval donacije pokrajinam, ki nujno potrebujejo pomoč. Prispevek Cerkve v teh skupnih naporih se je nedavno še podkrepil, ko je papež Frančišek ustanovil Vatikansko komisijo za COVID-19. Ta je za pomoč tistim prebivalcem, ki jih je pandemija najbolj prizadela, že sprožila različne projekte. V tem obdobju trpljenja in stiske moja delegacija ceni prizadevanja SZO, da ostaja v dialogu z verskimi voditelji in organizacijami in da se s skupnimi močmi zagotovi, da verska srečanja potekajo ob upoštevanju vseh potrebnih zdravstvenih ukrepov.
Gospod predsedujoči,
sredi te pandemije smo vsi izzvani, da damo velikodušno na voljo vse naše sposobnosti za spopadanje z njo v vseh razsežnostih in povsod po svetu ter da gledamo v prihodnost z ustvarjalnostjo in upanjem, da bomo pričevali s konkretno solidarnostjo, ki je nepogrešljiva za reševanje svetovnih izzivov našega časa. Nekatere odločitve na mednarodni ravni bodo pomembno vplivale na fizično in duševno zdravje ljudi, ki so v težkih humanitarnih pogojih živeli že pred to krizo. V vezi s tem želi Sveti sedež ponovno izraziti močno podporo pozivu generalnega sekretarja k »takojšnjemu svetovnemu premirju na vseh koncih sveta«. To nujno vključuje »prenehanje z vsemi oblikami sovraštva, spodbujanje oblikovanja poti za humanitarno pomoč, odprtost za diplomacijo in pozornost do teh, ki so v stanju hude ranljivosti«.(5) Podobno je papež Frančišek pozval k omilitvi »mednarodnih sankcij, ki ovirajo možnosti dežel, ki so jim namenjene, da priskrbijo ustrezno podporo lastnim državljanom«.(6)
Ob sklepu, gospod predsedujoči, želim prenesti goreče upanje papeža Frančiška, da bo okrepljeno raziskovanje v povezavi s pandemijo COVID-19 potekalo »na pregleden in nepristranski način, da se najde cepivo in način zdravljenja ter se zagotovi vsesplošen dostop do osnovnih tehnologij, ki bodo vsaki okuženi osebi na katerem koli koncu sveta omogočile, da prejme potrebno zdravljenje«.(7)
Hvala lepa, gospod predsedujoči.
Prevod: © Kanonist
[1] Frančišek, Urbi et Orbi, 12. april 2020: http://w2.vatican.va/content/francesco/en/messages/urbi/documents/papa-francesco_20200412_urbiet-orbi-pasqua.html.
[2] Ibid.
[3] Le Statistiche della Chiesa Cattolica, Agenzia FIDES, 20 oktober 2019.
[4] Frančišek, Urbi et Orbi, 12 april 2020.
[5] Frančišek, Angelus, 29 marec 2020:
http://w2.vatican.va/content/francesco/en/angelus/2020/documents/papafrancesco_angelus_20200329.html
[6] Frančišek, Urbi et Orbi, 12 april 2020.
[7] Frančišek, Regina Caeli, 03 maj 2020: http://w2.vatican.va/content/francesco/en/angelus/2020/documents/papa-francesco_reginacoeli_20200503.html.