Sodišče

Blog

Cerkveni pravniki na mednarodnem simpoziju v Ludbregu

V Ludbregu na Hrvaškem je med 11. in 12. 10. 2024 potekal 17. mednarodni znanstveni simpozij cerkvenih pravnikov, ki ga je organiziralo Hrvaško kanonistično društvo ob soorganizaciji varaždinske škofije in Katoliške teološke fakultete Univerze v Zagrebu.

Na simpoziju so se zbrali cerkveni in civilni pravniki, uslužbenci in zunanji sodelavci cerkvenih sodišč ter kanclerji in ekonomi škofij iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Srbije.

Slovesnega odprtja so se udeležili varaždinski škof Bože Radoš, reški nadškof in metropolit ter duhovni voditelj Hrvaškega kanonističnega društva Mate Uzinić ter novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference Andrej Saje.

V imenu organizatorjev simpozija je vse zbrane na začetku pozdravil sedanji predsednik Hrvaškega kanonističnega društva dr. sc. Ivica Ivanković Radak. Posebej se je zahvalil škofu gostitelju, zaradi čigar povabila bodo imeli udeleženci simpozija priložnost bolje spoznati življenje Cerkve in družbe v varaždinski škofiji, ter izpostavil srečanje na kraju, kjer je Predragocena Kristusova kri v Ludbregu. Ko je razmišljal o temi letošnjega simpozija, je poudaril, da je njena aktualnost nedvomna, saj globoko prežema odnos med Cerkvijo in državo, čeprav je v kanonskopravnih krogih manj obravnavana. Zato se je predavateljem posebej zahvalil za njihovo pripravljenost pomagati aktualizirati to pomembno temo.

Zbrane je nagovoril tudi škof Radoš, ki je izrazil veselje, da letošnji simpozij poteka ob svetišču Presvete Krvi Kristusa, »osrčju romarskega dogajanja, ki mnogim vrača upanje v življenje in od koder se vračajo okrepljeni«. Ko je spomnil, da je srce središče krvnega obtoka, je izpostavil, da pravnike in pravo v Cerkvi vidi kot mrežo, krvni obtok, po katerem teče Jezusovo sporočilo. Zato je vsem udeležencem zaželel, da bi ta simpozij "osvežil krvne žile, da bi v vseh porah življenja Cerkve lahko tekla kri tako, da bi hranila celotno telo Cerkve".

Mons. Uzinić je v svojem govoru posebej poudaril pomen izbrane teme, saj je treba natančneje urediti vprašanje odnosov do premoženja v Cerkvi. Kot glavni problem, ki Cerkev oddaljuje od božjega kraljestva, h kateremu naj bi vodila, je izpostavil situacije, ko "bogastvo za Cerkev postane cilj in preneha biti sredstvo". Predpogoj za Cerkev na tej poti je, da pusti vse in hodi za Jezusom, čeprav se potem postavlja logično vprašanje, kako opravljati poslanstvo Cerkve brez gmotnih dobrin. Zato je mons. Uzinić opozoril, da mora Cerkev paziti, da ne zamenja vrednot, ampak da za svoje poslanstvo uporabi vse dobrine, ki jih ima.

Pozdravni govor v. d. dekana Katoliške teološke fakultete Univerze v Zagrebu prof. Dr. Marija Cifraka je prebral asistent na Katedri za cerkveno pravo Katoliške teološke fakultete v Zagrebu mag. sc. Josip Horvat. Poudaril je, da KBF kot soorganizator simpozija podpira in spodbuja razvoj kanonične vede ter združevanje strokovnjakov s področja civilnega in cerkvenega prava, in izrazil prepričanje, da "celota predstavitve in raznolikost tem, ki jih predstavljajo referenti, prispevajo k napredku te tematike tako na cerkvenem kot družbenem področju, predvsem glede boljšega razumevanja pravnih vprašanj, ki jih pokriva tema letošnjega simpozija«.

Vir: IKA

Program simpozija

Kanonist