Sodišče

Blog

Sporazum med Slovenijo in Svetim sedežem: kako naprej

V reviji Pravna praksa (LETNIK 2023, ŠTEVILKA 4, 26.01.2023) je objavljen prispevek dr. Sebastijana Valentan z naslovom:
Sporazum med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem: kako naprej?

Avtor spomni, da mineva več kot 20 let od podpisa (14. december 2001) mednarodnega Sporazuma med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem o pravnih vprašanjih (BHSPV). Državni zbor ga je ratificiral 28. januarja 2004, papež pa 24. maja istega leta. Sporočilo o ratifikaciji, do katere je s strani Svetega sedeža prišlo s kirografom papeža Janeza Pavla II., je bilo objavljeno v uradnem listu Svetega sedeža. Listine o ratifikaciji so bile izmenjane 28. maja 2004 v Vatikanskem mestu in BHSPV je tako stopil v veljavo.

V nadaljevanju prikaže, koliko sporazumov so Svetim sedežem sklenile naše sosede (Avstrija, Madžarska, Italija in Hrvaška) in postreže z ugotovitvijo, da med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem od leta 2004 do danes ni bil sklenjen noben drug sporazum. Slovenija tako med državami, ki jo obkrožajo, v tem pogledu ostaja unikatna. Avtor pripomni, da trditev, da so odnosi med Slovenijo in Svetim sedežem slabi, ker ima Slovenija z njim najmanj sklenjenih sporazumov v primerjavi s sosednjimi državami, težko vzdrži, saj so za slovenske predsednike vlad, tako levih kot desnih, obiski Vatikana visoko na prioritetni listi. Aktualni predsednik vlade, dr. Robert Golob, v funkciji premierja še ni obiskal sosednjih držav, je pa decembra 2022 v Vatikanu obiskal papeža Frančiška in se v okviru tega obiska srečal še z državnim tajnikom Svetega sedeža kardinalom Pietrom Parolinom, na pogovoru pa je sodeloval tudi tajnik Svetega sedeža za odnose z državami nadškof Paul Richard Gallagher.

Svoj prispevek zaključi z mislijo, da ostaja vprašanje, kdaj bi se Slovenija po številu sprejetih sporazumov s Svetim sedežem lahko približala kateri od svojih sosed, odprto, čeprav se zdi, da bi se po 20 letih lahko začelo že bolj konkretno reševati.

Celoten članek tukaj.

Kanonist