O prelaturi Opus Dei
V petek, 22. julija 2022, je bilo objavljeno apostolsko pismo papeža Frančiška v obliki motuproprija z naslovom »Ad charisma tuendum« glede osebne prelature Opus Dei. Od začetka veljavnosti apostolske konstitucije Praedicate Evangelium vse odprte zadeve pri Kongregaciji za škofe v zvezi s prelaturo Opus Dei naprej obravnava in o njih odloča Dikasterij za kler.
APOSTOLSKO PISMO
V OBLIKI
»MOTU PROPRIJ«
PAPEŽA FRANČIŠKA
»Ad charisma tuendum«
Za ohranitev karizme je moj predhodnik sv. Janez Pavel II. z apostolsko konstitucijo Ut sit z dne 28. novembra 1982 ustanovil prelaturo Opus Dei in ji zaupal pastoralno nalogo, da na poseben način prispeva k evangelizacijskemu poslanstvu Cerkve. Po daru Svetega Duha, ki ga je prejel sv. Jožefmarija Escriva de Balaguer, prelatura Opus Dei pod vodstvom svojega prelata dejansko opravlja nalogo širjenja klica k svetosti v svetu s posvečevanjem dela ter družinskih in družbenih dolžnosti po klerikih, ki so vanjo inkardinirani, in z organskim sodelovanjem laikov, ki se posvečajo apostolskemu delu (prim. kann. 294-296, ZCP).
Moj častitljivi predhodnik je potrdil, da »Cerkev z velikanskim upanjem usmerja svoje materinske skrbi in pozornosti k Opus Dei (...), da bi bila vedno veljavno in učinkovito orodje odrešitvenega poslanstva, ki ga Cerkev izpolnjuje za življenje sveta«.[1]
S tem motu proprijem se namerava potrditi prelaturo Opus Dei v pristnem karizmatičnem kontekstu Cerkve, pri čemer se določi njeno delovanje v skladu s pričevanjem ustanovitelja sv. Jožefmarija Escrivaja de Balaguerja, in z nauki koncilske ekleziologije glede osebnih prelatur.
Z apostolsko konstitucijo Praedicate Evangelium z dne 19. marca 2022, ki spreminja delovanje Rimske kurije, se mi je za večje spodbujanje služenja v korist evangelizacije zdelo primerno zaupati Dikasteriju za kler pristojnosti za vse, kar se v povezavi z Apostolskim sedežem nanaša na osebne prelature, od katerih je bila doslej edina ustanovljena prelatura Opus Dei, glede na glavno nalogo, ki jo v skladu s pravom v njej opravljajo kleriki (prim. kan. 294, ZCP).
Zato v želji ohraniti karizmo Opus Dei in pospeševati evangelizacijsko delovanje, ki ga njeni člani opravljajo v svetu, in ko moram hkrati prilagoditi določila, ki se nanašajo na prelaturo z novim načinom delovanja Rimske kurije, določam, da se upoštevajo naslednje norme
1. člen
Besedilo v 5. čl. apostolske konstitucije Ut sit se odslej nadomesti s sledečim: »Po določilu 117. čl. apostolske konstitucije Praedicate Evangelium spada prelatura pod Dikasterij za kler, ki bo, glede na vsebino zadevna vprašanja presojal skupaj z drugimi dikasteriji Rimske kurije. Dikasterij za kler se bo moral pri obravnavi različnih vprašanj z ustreznim posvetovanjem ali prenosom praks posluževati pristojnosti drugih dikasterijev.«
2. člen
Besedilo v 6. čl. apostolske konstitucije Ut sit se odslej nadomesti s sledečim: »Prelat predloži vsako leto Dikasteriju za kler poročilo o stanju prelature in izvajanju svojega apostolskega poslanstva.«
3. člen
Na podlagi dopolnil apostolske konstitucije Ut sit, določenih s tem apostolskim pismom, bodo lastni statuti prelature Opus Dei ustrezno prilagojeni s predlogi same prelature, ki pa jih bodo odobrili pristojni organi Apostolskega sedeža.
4. člen
Ob polnem spoštovanju posebne narave karizme, kot jo opisuje prej omenjena apostolska konstitucija, se želi okrepiti prepričanje, da je za zaščito posebnega daru Svetega Duha potrebna oblika vodenja, ki temelji bolj na karizmi kot na hierarhični avtoriteti. Zato prelat ne bo prejel in ne bo prejemnik škofovskega dostojanstva.
5. člen
Glede na to, da so papeške insignije pridržane tistim, ki so zaznamovani s škofovskim dostojanstvom, se prelatu Opus Dei zaradi njegove službe podeljuje uporaba naziva apostolskega protonotarja supernumerarija z nazivom prečastitega monsinjorja in lahko tako uporablja insignije, ki ustrezajo temu nazivu.
6. člen
Od začetka veljavnosti apostolske konstitucije Praedicate Evangelium vse odprte zadeve pri Kongregaciji za škofe v zvezi s prelaturo Opus Dei naprej obravnava in o njih odloča Dikasterij za kler.
Določam, da se to apostolsko pismo v obliki motu proprija razglasi z objavo v L'Osservatore Romano in začne veljati 4. avgusta 2022 ter se nato objavi v uradnem komentarju Acta Apostolicae Sedis.
Dano v Rimu, pri Svetem Petru, 14. julija 2022, v desetem letu pontifikata.
Frančišek
Vir: Vatican News - slovenska redakcija