Sodišče

Blog

Papež s člani vatikanskega sodišča

sod.jpeg
 

Ob začetku novega sodnega leta so se 27. 3. 2021 s svetim očetom srečali člani vatikanskega sodišča. Avdience se je udeležil tudi italijanski premier Mario Draghi. Papež je spomnil na poseben smisel in nalogo Cerkve, ki jo je Gospod Jezus postavil in poslal, da opravlja poslanstvo podpiranja resnice in s svojim zgledom širi ponižnost in samozanikanje, in sicer v slogu, ki je lasten Bogu: bližina, sočutje, nežnost. »S tem odposlanstvom Cerkev vstopa v zgodovino ter postaja kraj srečanja med narodi in sprave med ljudmi, da bi jih z besedo in zakramenti, z milostjo in življenjskimi zgledi vodila k veri, svobodi in h Kristusovem miru,« je dejal.

Normativne spremembe so v zadnjih letih zaznamovale vatikansko ureditev. Po papeževih besedah bodo te spremembe uspešnejše, če jih bodo spremljale nadaljnje reforme na kazenskem področju, predvsem pri zoperstavljanju in preprečevanju finančnih kaznivih dejanj, ter okrepitev drugih dejavnosti, namenjenih olajšanju in pospeševanju mednarodnega sodelovanja med vatikanskimi preiskovalnimi organi in podobnimi ustanovami v drugih državah, kot tudi pobude italijanske pravosodne policije.

V zvezi s tem je nujno, da se z ustreznimi predpisi in protokoli opredelijo in uvedejo nove in učinkovitejše oblike sodelovanja, kot to zahtevajo nadzorne institucije finančnega trga, ki delujejo na mednarodni ravni. Frančišek je izrazil upanje, da bi se na tem področju »kmalu doseglo razpravo na ustrezni ravni, da bi tako sodelovanje postalo hitrejše in učinkovitejše. Dosedanji rezultati spodbujajo nadaljevanje dela, da bi odpravili prakse, ki niso vedno v skladu s potrebo po hitrosti, ki jo zahteva dinamika preiskav.«

Papež je pri tem pozval, naj se pobude, ki so bile nedavno sprejete in še bodo sprejete za popolno transparentnost institucionalnih dejavnosti vatikanske države, zlasti na gospodarskem in finančnem področju, »vedno navdihujejo pri temeljnih načelih cerkvenega življenja in hkrati upoštevajo smernice in dobre prakse, ki veljajo na mednarodni ravni«. Prav tako so naj »zgled, kot se to pričakuje od stvarnosti, kot je katoliška Cerkev«. »Vsi zaposleni v tem sektorju in vsi, ki zasedajo mednarodne položaje, naj torej prevzamejo držo, ki izraža kesanje glede preteklosti, kjer je to potrebno, obenem pa je tudi neoporečna in zgledna za sedanjost in prihodnost,« je zatrdil Frančišek.

Poudaril je, da bo v zvezi s tem treba v prihodnosti »upoštevati prednostno zahtevo, da se tudi s primernimi normativnimi spremembami v sedanjem postopkovnem sistemu zagotavlja enakost vseh članov Cerkve ter njihovo dostojanstvo in položaj brez privilegijev, ki izvirajo iz preteklost in niso več v skladu z odgovornostjo, ki vsakemu pripada pri gradnji Cerkve. To zahteva trdnost vere ter doslednost vedenja in dejanj.«

»Iz tega zornega kota in s temi cilji nas dejstvo, da smo v dinamiki gospodarskih odnosov obrobni, ne kot skupnosti vernikov ne kot posameznikov ne odvezuje posebne dolžnosti pričevanja. Poklicani smo, da v svojih vlogah in nalogah konkretno in verodostojno pričujemo o neizmernem bogastvu vrednot, ki so značilne za poslanstvo Cerkve, ki je "sol in luč" v družbi in mednarodni skupnosti, zlasti v trenutkih krize, kot je sedanja,« je izpostavil sveti oče ter pozval: »Pozivam vas, da razmislite o tem, da s svojim skritim in potrpežljivim delom dan za dnem dajete dragocen prispevek, da bi Cerkev v tej zelo majhni državi Vatikan lahko dala dober zgled tistega, kar uči s svojim družbenim naukom. Zato vabim vse, ki so poklicani, da delajo za pravičnost, ki je pomembna kardinalna krepost, naj se ne bojijo zapravljati časa, ki ga obilno namenijo molitvi. V molitvi in samo v molitvi črpamo od Boga, iz njegove Besede, tisto notranjo mirnost, ki nam omogoča, da svoje dolžnosti opravljamo velikodušno, pravično in daljnovidno.«

Vir: Vatican News - slovenska redakcija

Kanonist