Kanonist

View Original

Pravičnost in mir

Sveti oče Frančišek je poslal svoje sporočilo udeležencem svetovnega srečanja Komisij pravičnost in mir škofovskih konferenc, ki poteka kot videokonferenca od 17. do 18. novembra z naslovom: Komisije pravičnost in mir v službi celostnega človeškega razvoja v (post) covidni eri. Sedanji izzivi in pogled na prihodnost v luči okrožnic Laudato si' in Fratelli tutti.

“Dragi bratje in sestre, z veseljem se obračam na vas s pozdravom in voščilom za uspešno delo. Zahvaljujem se kardinalu Turksonu in sodelavcem Dikasterija v službi celostnega človeškega razvoja, da čeprav na daljavo podeljuje izkušnje, ocene in predloge v tem obdobju globalne krize v luči okrožnic Laudato si' in Fratelli tutti.

Naša misel gre spontano k sv. Pavlu VI., ki je kmalu po sklepu 2. vatikanskega koncila ustanovil Papeško komisijo Pravičnost in mir in k sv. Janezu Pavlu II., ki jo je preoblikoval v Papeški svet pravičnost in mir. V svoji okrožnici Populorum progressio, 1967, ki ima presunljivo aktualnost, papež Pavel VI., potem ko je opravil celovito razmišljanje o celostnem razvoju človeštva, je prišel do zaključka, da lahko imamo le-to za »novo ime za mir« (št. 76). Skladno s tem pogledom Dikasterij, kateremu sem zaupal poslanstvo služenja celostnemu človeškemu razvoju je sprejel »spodbudo Svetega sedeža glede tega, kar se tiče pravičnosti in miru« (Statut, 1).

Prepričan sem, da ta dva sveta papeža s svojo priprošnjo še naprej spremljata vaše delo po številnih Komisijah pravičnost in mir Škofovskih konferenc celotnega sveta. Te komisije opravljajo neprecenljivo službo na področju družbene pastorale krajevnih Cerkva, saj imajo nalogo, da razširjajo in razglašajo družbeni nauk Cerkve, dejavno delujoč za zaščito dostojanstva človeške osebe ter njenih pravic, s prednostno izbiro za najrevnejše in zadnje. Na ta način prispevajo za rast družbene, ekonomske in ekološke pravičnosti ter za izgradnjo miru.

Za nadaljevanje tega poslanstva lahko na veliko zajemate iz okrožnih Laudato si' in Fratelli tutti ter si prizadevate udejanjiti jih glede na različne krajevne situacije, različne celinske, regionalne in narodne kontekste. Dejansko se v vsakem delu sveta gradi celostni razvoj in s tem pravičnost in mir samo preko teh dveh poti: skrbi za skupni dom in družbenega bratstva ter prijateljstva. Dve poti, ki imata začetek v Kristusovem evangeliju, a po katerih lahko hodimo skupaj s številnimi moškimi in ženskami drugih krščanskih veroizpovedi, drugih ver in tudi tistimi brez kakšne določene verske pripadnosti.

Zato vas spodbujam, da nadaljujete to delo z upanjem, odločnostjo in ustvarjalnostjo. To sem storil, ker vem, kako zahteven je današnji kontekst, saj je zaznamovan z zdravstveno in socialno krizo zaradi pandemije covida-19 ter zaradi starih in novih kriznih žarišč, kar teži po nazadovanju glede na opravljena prizadevanja po ogromnih tragedijah prejšnjega stoletja.

Aktualna kriza je pokazala na številna nasprotja ekonomsko političnega sistema, saj še naprej ostajajo nerešeni izzivi, ki zahtevajo skupno prizadevanje številnih dejavnikov. Spodbujam vas torej, da se soočite s temi vprašanji tudi v sodelovanju z drugimi cerkvenimi in civilnimi stvarnostmi, tako krajevnimi, regionalnimi in mednarodnimi ter si tako prizadevate za pospeševanje pravičnosti in miru.

Dragi bratje in sestre, vsakega od vas, vaše sodelavce in domače izročam materinskemu varstvu Svete Marije, Kraljice miru, ter vam iz srca podeljujem apostolski blagoslov.”

Rim, sv. Janez v Lateranu, 15. november 2021, god sv. Alberta Velikega.
Frančišek

Vir: Vatican News - slovenska redakcija