Sodišče

Blog

"100 jaslic v Vatikanu"

jaslice.jpeg
 

Papeški svet za pospeševanje nove evangelizacije je tudi letos pripravil razstavo z naslovom »100 jaslic v Vatikanu«. Zaradi pandemije si je tokrat mogoče jaslice z različnih koncev sveta ogledati na prostem, in sicer jih gosti Berninijeva kolonada ob baziliki sv. Petra.

Tokrat je spremljevalni program pripravilo ukrajinsko veleposlaništvo pri Svetem sedežu. Jaslice bodo na ogled do 10. januarja prihodnje leto, in sicer vsak dan od 10. do 20. ure. Vstop je prost.

Kot je zapisano v sporočilu za javnost Papeškega sveta za pospeševanje nove evangelizacije, bodo lahko obiskovalci ob ogledu različnih jaslic »prepoznali njihov globok pomen, ki izhaja iz preprostosti prikazanega božičnega prizora.«

Poleg misli in naklonjenosti do domačih in prijateljev, ki so preizkušani zaradi pandemije, se bodo lahko v hvaležnosti spomnili tudi mnogih zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev, ki so vsak dan blizu bolnim; bolniških duhovnikov, ki prinašajo tolažbo tudi v imenu tistih, ki ne morejo obiskati svojih dragih v bolnišnicah; znanstvenikov, ki si neutrudno prizadevajo, da bi našli rešitev, ki bo končno spremenila krivuljo pandemije in jo premagala. Jaslice namreč prav tako govorijo o vseh teh življenjih in izražajo solidarnost, ki nikoli ne ugasne in postane še bolj otipljiva v trenutkih, ko so potrebe še večje; gre za pričevanje solidarnosti, ki jo je želel Bog podeliti z vsem človeštvom preko učlovečenja svojega Sina.

Papež Frančišek je v svojem apostolskem pismu Admirabile signum o pomenu in vrednosti jaslic zapisal, kako naj živimo božič z iskrenim upanjem: »Rojstvo otroka vzbudi veselje in začudenje, ker postavi pred nas veliko skrivnost življenja. … Jaslice nam omogočijo, da vidimo, da se dotaknemo tega edinstvenega in izrednega dogodka, ki je spremenil tek zgodovine in iz katerega je razvrščeno tudi štetje let pred Kristusovim rojstvom in po njem. Božji način delovanja nas skoraj omami, saj se zdi nemogoče, da bi se On odpovedal svoji slavi, da bi postal človek kot mi. Kakšno presenečenje je videti Boga, ki je prevzel naše vedenje: spi, pije mleko pri mami, joče in se igra kot vsi otroci! Bog tako kot vedno preseneča, je nepredvidljiv, nenehno izven naših shem. Ko nam torej jaslice kažejo Boga, kakor je vstopil v svet, nas izzivajo k premišljevanju o našem življenju, vključenem v Božje življenje; vabijo nas, naj postanemo njegovi učenci, če hočemo doseči zadnji smisel življenja.« (št. 8).

Papeški svet za pospeševanje nove evangelizacije je v nadaljevanju sporočila zapisal, da »v času teh božičnih praznikov ne bi imelo smisla, da bi obrnili pogled na drugo stran, kakor da dramatično stanje, ki ga živi ves svet, ne bi obstajalo. Vera nam narekuje, naj gledamo stvarnost in najdemo pomen dogodkov v osebni zgodovini ter v zgodovini človeštva.«

»Ne vemo, ob kateri uri se je rodil Jezus v Betlehemu. Edino informacijo, ki jo imamo glede njegovega rojstva, je priskrbel evangelist Luka, ki pravi, da so se na tistem področju nahajali pastirji, ki so "prenočevali na prostem in čez noč stražili pri svoji čredi". (Lk 2,8) Evangelij pripoveduje, da je bil večer in da je bilo temno. Ko je Božji Sin zagledal luč, ga je njegova mama Marija "povila in položila v jasli" (Lk 2,7). Bistvo pripovedi ničesar ne vzame veličini skrivnosti, ki se uresničuje. Bog postane človek. Starodavna obljuba se končno izpolni.«

Božič je družinski praznik, vendar pa bo letos za mnoge družine zaznamovan z žalostjo zaradi izgube bližnjih, od katerih so se morale ločiti zaradi pandemije, velikokrat brez možnosti, da bi bile ob njih. Druge bodo v skrbeh za svoje drage, ki so bolnišnicah in so primorani biti sami, spet druge pa bodo preživele božični čas ločeno, ker se zaradi različnih vzrokov ne bodo mogle srečati med seboj. Postavitev jaslic v naših domovih je lahko zato letos še bolj pomenljiva in predstavlja dodatno znamenje spodbude in veselja sredi stiske ter prenos družinske tradicije,« je še zapisano v sporočilu za javnost.

Msgr. Fisichella: Bog nas ljubi, nikoli nas ne zapusti

Msgr. Rino Fisichella, predsednik Papeškega sveta za pospeševanje nove evangelizacije, pa je v intervjuju za Radio Vatikan med drugim spregovoril o tem, kako naj pristopamo k jaslicam: »Kadar smo pred jaslicami, moramo biti vedno pozorni na naslednje: smo pred preprostostjo prizora, ki nam pove, kako nas Bog ljubi. Bog nas ljubi preprosto, takšne, kot smo.« Ob tem je msgr. Fisichella povabil, naj letošnji božič živimo intenzivno kljub različnim oblikam trpljenja, s katerimi se soočajo mnoge osebe zaradi pandemije. Če je res, da obstaja nevarnost, da smrt, samota in negotovosti zamračijo upanje, je prav tako res, da je potrebno vse to premagati: »V sebi moramo imeti gotovost, da nismo sami, saj mnoge osebe živijo skupaj z nami to isto situacijo; predvsem pa se moramo spominjati, da nas Bog nikoli ne zapusti. Če smo žalostni ali osamljeni, se približajmo jaslicam in poglejmo Dete Jezusa, ki izteguje svoje roke in želi, da bi ga sprejeli. Tudi mi torej iztegnimo roke, objemimo ga in čutili se bomo manj osamljeni.«

Vatican News - slovenska redakcija

Kanonist