Nedeljske spletne maše
V dogovoru z zdravniško stroko in Vlado RS so škofje sklenili, da se s ponedeljkom, 4. maja 2020, ponovno uvedejo bogoslužja v cerkvah z navzočnostjo vernikov. Začele so se tedenske in nedeljske maše z zdravimi verniki, ki nosijo zaščitno masko in ohranjajo varnostno razdaljo med seboj. Ponovna udeležba vernikov pri mašah pa ne pomeni, da smo z epidemijo COVID-19 že opravili. Pozitivni ukrepi so odraz odgovornega ravnanja v zadnjem času, da so se stroge zahteve lahko nekoliko sprostile. Kljub temu bo še naprej potrebna pazljivost pri obnašanju, da se virusna okužba med nami ne bi ponovila. V ta namen so škofje sprejeli posebna navodila, (1) da bi bilo sodelovanje pri mašah čim bolj varno.
Na 5. velikonočno nedeljo je ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore v svojem nedeljskem nagovoru po televiziji sporočil, da zaključuje nedeljske nagovore in da bo odslej duhovno misel ob nedeljah zopet prevzela verska oddaja »Obzorja duha«. (2)
Tudi iz Vatikana so sporočili, da bodo v ponedeljek, 18. maja 2020, prenehali s prenosi jutranjih maš iz kapele papeške rezidence. Papež Frančišek je pri jutranjih mašah v času pandemije COVID-19 vernike iz vsega sveta opogumljal s svojimi nagovori, ki jih je predvajala vatikanska televizija. (3)
Za opustitev tega ukrepa so se odločili, ker bodo od ponedeljka, 18. maja 2020, tudi v Italiji možna bogoslužja (maše) z navzočnostjo vernikov. Sprostitveni ukrepi so vabilo vernikom, da se ponovno vrnejo v svoja oltarna občestva in skupaj praznujejo nedeljske in prazniške maše. Izredne razmere so se namreč toliko sprostile, da je to zopet mogoče.
Za starejše, kronično bolne in druge zdravstveno ogrožene osebe še vedno velja, da so lahko ob nedeljah doma in mašo še naprej spremljajo po televiziji, radiu ali na pametnih telefonih in tablicah. Škofje zagotavljajo, da bo za prenos nedeljske maše še naprej skrbela javna televizija (TV SLO) in mašo prenašala iz mariborske stolnice, s čemer pomaga pri zagotavljanju izvajanja verske svobode (maše vsakodnevno prenašata TV EXODUS in Radio Ognjišče). Tako bo poskrbljeno za bolnike, ostarele in vernike, ki ne morejo v cerkev in so v strahu za svoje zdravje in zdravje drugih ljudi. Škofje kljub temu te vernike vabijo, da gredo vsaj enkrat k maši čez teden, če jim zdravje dopušča in če iz upravičenega razloga ne morejo izpolniti nedeljske dolžnosti.
Ves čas epidemije se je pozornost bolj ali manj namenjala starejši populaciji, kar je prav. Ker smo pa te dni vstopili v fazo postopnega rahljanja strogih zdravstvenih ukrepov za zajezitev epidemije COVID-19 (Vlada RS je 14. maja 2020 preklicala razglašeno epidemijo, njen odlok pa se bo začel uporabljati 31. maja 2020, Ur. l. RS, št. 68/2020), je primerno, da se pozornost nameni še zdravi populaciji.
Mnogi duhovniki, še posebej župniki, so v zadnjem času svojim vernikom omogočali nedeljsko mašo preko spleta (FB, internet). Sedaj, ko so se razmere toliko umirile in so se cerkve ponovno odprle za bogoslužja z verniki, je čas, da duhovniki opustijo spletne prenose nedeljskih maš. Nedeljsko in prazniško mašo je treba ponovno narediti za osrednji dogodek posameznih vernikov in celih družin. Skrb, da bi se nedeljske maše v naših cerkvah lahko udeležilo čim več zdravih ljudi, ki nimajo simptomov okužbe dihal, mora biti prednostna pastoralna naloga vseh. Posebna naloga župnikov je, da po zgledu svojih pastirjev (tako papeža Frančiška in nadškofa Stanislava Zoreta) čim prej opustijo svoje spletne prenose nedeljskih maš in vernike srčno vabijo k osebni udeležbi pri nedeljski ali prazniški maši. Izkušnja pretekle nedelje, ko so se cerkve prvič odprle za nedeljsko mašo z verniki, kaže, da je popolnoma odveč vsak strah, da bodo cerkve premajhne in da bodo nekateri verniki morali zaradi varnostnih ukrepov zdravniške stroke (obvezna maska in primerna razdalja med verniki) ostati pred vrati. Kljub temu mnogi zdravi verniki še naprej raje ostajajo doma. Spletne ponudbe nedeljskih maš so mnoge vernike, ne samo starejše in bolne, ampak tudi mlajše in zdrave, zelo navdušile. Spremljati nedeljsko mašo iz domačega naslonjača je zelo vabljivo. Misel na nedeljsko dolžnost je tako pri mnogih vernikih zbledela. Prav tako se je vernikov in stroke zelo prijela misel, da je mogoče nedeljsko mašo »spregledati«(4) in jo nadomestiti z »molitvijo, postom, dobrimi deli, prebiranjem Božje besede in spremljanjem maše po radiu, televiziji oziroma spletu ter s prejemom duhovnega obhajila«.(5) Spremljati mašo po televiziji, radiu ali spletu je morda lahko bolj vabljivo kot zbrati pogum in se nedeljske maše udeležiti osebno v svoji lastni župnijski ali v kateri koli drugi cerkvi. Zato potrebuje Cerkev v Sloveniji temeljit razmislek, kako bi kristjani vnovič odkrili smisel zbiranja pri nedeljski maši. Čeprav smo o praznovanju nedelje v času epidemije COVID-19 že pisali(6) in na mnoga zastavljena vprašanja ponudili zanesljive odgovore,(7) bomo samo s skupnim naporom nedeljsko mašo obvarovali tveganja, da se njena vrednost izgubi in se pod krinko »skrbi za zdravje« zreducira na mašo, ki je enaka delavniški.
V iskreni želji, da bo nedeljska maša tudi v času epidemije COVID-19, ki je za dva meseca prekinila nedeljska praznovanja evharistije z verniki, ponovno postala središče župnijskega praznovanja, pozivamo duhovnike, posebej župnike, da resno premislijo in čim prej opustijo spletne ponudbe nedeljskih maš in vabijo (zdrave) vernike,(8) da se osebno udeležijo nedeljske maše v cerkvi, »predvsem zaradi pričevanja o svoji identiteti in o svoji pripadnosti Gospodu«. (9) Drugače preti tudi nedelji (kot gospodarstvu in sociali) huda recesija, ki se bo poznala še desetletja.(10) Ohranimo pa lahko lepo navado, da »vsak dan odpremo« sveto pismo in kaj preberemo ali zmolimo, na kar nas je v teh dneh navadil televizijski prenos svetih maš.
Izr. prof. dr. Stanislav Slatinek,
predstojnik Katedre za cerkveno pravo na TEOF UL
(1) Navodila slovenskih škofov za vzpostavitev javnega bogoslužja v slovenskih cerkvah v času epidemije COVID-19, 4. maj 2020. https://katoliska-cerkev.si/navodila-slovenskih-skofov-za-vzpostavitev-javnega-bogosluzja-v-slovenskih-cerkvah-v-casu-epidemije-covid-19 (pridobljeno 13. maj 2020).
(2) Nagovor nadškofa Stanislava Zoreta na 5. velikonočno nedeljo, 10. maj 2020. Https://www.vaticannews.va/sl/cerkev/news/2020-05/nagovor-nadskofa-stanislava-zoreta-na-5-velikonocno-nedeljo.html (pridobljeno 12. maj 2020).
(3) Andrea Tornielli, Il ritorno alla familiarità comunitaria con il Signore nei sacramenti. L’Osservatore romano 14. maj 2020, str. 1.
(4) Sebastijan Valentan, Omejitev verske svobode v obdobju razglašene epidemije, Pravna praksa, 2020, št. 17-18, str. 12-14.
(5) Vprašanja in odgovori ob vzpostavitvi javnega bogoslužja v slovenskih cerkvah v času epidemije COVID-19, stanje 11. maj 2020, štev. odgovora 12 in 13. https://katoliska-cerkev.si/najpogostejsa-vprasanja-in-odgovori-za-katolicane-ob-vzpostavitvi-javnega-bogosluzja-v-slovenskih-cerkvah-v-casu-epidemije-covid-19 (pridobljeno 13. maj 2020).
(6) Nedeljska dolžnost vernikov. 8. maj 2020. Radio Ognjišče. https://radio.ognjisce.si/sl/226/novice/31495/nedeljska-dolznost-vernikov.htm (pridobljeno 8. maj 2020).
(7) Nasveti cerkvenega pravnika. 10. maj 2020. Radio Ognjišče. Https://avdio.ognjisce.si/oddaja/utrip_2020_05_10_p (pridobljeno 10. maj 2020).
(8) Za bolne, kot že rečeno, bo nedeljsko mašo še naprej predvajala javna televizija (TV SLO).
(9) Marc card. Quellet in drugi, Evharistija, Božji dar za življenje sveta. Cerkveni dokumenti 123, str. 26.
(10) V letnem poročilu Katoliške cerkve v Sloveniji 2019 beremo: »Letos smo prejeli podatke o nedeljnikih za vse škofije in lahko opazimo, da se je verska praksa med slovenskimi verniki v obdobju med letoma 2015 in 2018 spremenila. Število nedeljnikov je upadlo za skoraj 17.000, toda kljub temu podatki potrjujejo, da je slovenskim vernikom nedeljska maša pomembna in predstavlja enega osrednjih trenutkov njihovega verskega življenja«. https://katoliska-cerkev.si/media/datoteke/Dokumenti%20in%20publikacije/LETNO%20POROCILO%202019-OBJAVA%20SPLET.pdf (pridobljeno 13. maj 2020).