Sodišče

Blog

Sveti sedež zaskrbljen nad poročilom OZN o verski svobodi

 

Izjava Nj. ekscelence nadškofa Ivana Jurkoviča, stalnega opazovalca Svetega sedeža pri Združenih narodih in drugih mednarodnih organizacijah v Ženevi na 43. zasedanju Sveta za človekove pravice - 2. marca 2020

Točka 3: Poročilo posebnega poročevalca za versko svobodo

Gospa predsedujoča,

delegacija Svetega sedeža se je z veliko zaskrbljenostjo seznanila s poročilom A/HRC/43/48, ki ga je za obravnavo na Svetu za človekove pravice pravkar predstavil posebni poročevalec za versko svobodo. Posebej nesprejemljive in žaljive so številne navedbe, ki priporočajo, da se morajo svoboda veroizpovedi ali prepričanja in ugovor vesti podrediti drugim tako imenovanim »človekovim pravicam«, ki vsekakor ne uživajo soglasja, saj so neke vrste »ideološka kolonizacija« nekaterih držav in mednarodnih institucij. Kot takšno je poročilo vsaj deloma dejansko napad na svobodo veroizpovedi ali prepričanja kot tudi na svobodo vesti.

Ponavljamo, da je Sveti sedež vedno razumel besedo »spol« in z njo povezane pojme v skladu z običajno in splošno sprejeto rabo besede »spol«, ki je osnovana na biološki identiteti, torej kot moški in ženska. Ob tem želi Sveti sedež spomniti na svojo zaključno izjavo, podano ob zaključku pekinške konference o ženskah, 15. septembra 1995: »Sveti sedež razume izraz »spol« kot temelj biološke spolne identitete, moški ali ženska [...]« (Prim. Holy See’s Final Statement at the 4th World Conference on Women, Beijing, 1995).

Moja delegacija ne more drugače kot da obžaluje, da se poročilo, kot kaže, manj osredotoča na zaščito moških in žensk katerekoli veroizpovedi ali osebnega prepričanja, ki so preganjani ali diskriminirani (to je še vedno živa resničnost milijonov ljudi po vsem svetu), in večjo pozornost namenja temu, da spodbuja vizijo človeške družbe, ki je ne delijo vsi in ki ne odseva socialne, kulturne in verske resničnosti mnogih ljudi.  

Ironično je, da v letu dni od znamenite Izjave o človeškem bratstvu za sobivanje in mir v svetu, podpisane 4. februarja 2019 s strani velikega imama Al-Azharja in papeža Frančiška, ki poziva svetovne voditelje k temu, da bi širili kulturo strpnosti in skupaj živeli v miru, posebni poročevalec ne omenja nobenih naporov verskih voditeljev, ki ob vsaki priložnosti posredujejo za to, da se ustavi prelivanje nedolžne krvi in se končajo vojne.      

Sveti sedež zaznava »naraščajoč vpliv znotraj mednarodnih organizacij moči in interesnih skupin, ki uveljavljajo svoje poglede in ideje ter sprožajo nove oblike ideološke kolonizacije, pogosto brez upoštevanja identitete, dostojanstva in čuta občutljivosti ljudi« (Papež Frančišek, Nagovor diplomatskemu zboru, akreditiranem pri Svetem sedežu, 7. januarja 2019).

Obžalovanja vredno, a vse manj presenetljivo glede na njegovo pogostost, je, da poročilo ZN, ki bi moralo ščititi temeljno in univerzalno človekovo pravico do svobode veroizpovedi ali prepričanja, kot tudi do ugovora vesti, zdaj napada resničnost, ki bi jo moralo braniti.  

Hvala, gospa predsedujoča.

Kanonist