Kanonist

View Original

Zaslišanja preložena

Sodna dvorana v Vatikanskem mestu (foto: Agensir)

Sveti oče Frančišek je  med avdienco z Edgarjem Peño Parro, namestnikom za splošne zadeve v Državnem tajništvu, 17. marca 2020, z namenom, da se zoperstavi epidemiološkemu izrednemu stanju Covid-19 in prepreči negativne učinke na opravljanje sodnih dejavnosti, določil izdati izredne in nujne ukrepe, ki so navedeni v prilogi.

Papež je odredil, da ima to neomajno in trdno veljavo, kljub kakršni koli nasprotni stvari, četudi je vredna posebne omembe, da se to razglasi z objavo v L’Osservatore Romano, s tem da takoj vstopi v veljavo, in je nato objavljeno tudi v uradnem komentarju Acta Apostolicae Sedis.

V Vatikanu, 18. marca 2020
kardinal Pietro Parolin, državni tajnik

Izredni in nujni ukrepi proti epidemiološkemu izrednemu stanju zaradi covida-19 in za preprečevanje negativnih učinkov na opravljanje sodnih dejavnosti

1. Z dnem, ki sledi datumu začetka veljavnosti pričujočega ukrepa, in vse do 3. aprila 2020, so zaslišanja za tekoče postopke v vseh sodnih uradih preložene na datum po 3. aprilu 2020, razen izjem, ki so nakazane pod točko 4.

2. Z dnem, ki sledi datumu začetka veljavnosti pričujočega ukrepa, in vse do 3. aprila 2020, so prekinjeni vsi roki za izpolnitev katerega koli akta v postopkih, ki so nakazani pod točko 1., razen izjem, ki so nakazane pod točko 4. Kjer se je postopek začel v času prekinitve, je sam začetek preložen na konec tega obdobja.

3. Z dnem, ki sledi datumu začetka veljavnosti pričujočega ukrepa, in vse do 3. aprila 2020, so prav tako prekinjene vse posledice rokov zapadlosti, razen izjem, ki so nakazane pod točko 4.

4. Določila, kjer prejšnje točke ne veljajo:
a. v civilnih postopkih, kjer se utemelji neodložljivost situacije in kjer bi zapoznela obravnava lahko povzročila resno škodo pri strankah. O prošnji zainteresirane stranke ali, kjer je predvideno, sodnika, z nepreklicnim dekretom v roku desetih dni, odloči predsednik sodnega urada ali njegov delegat. V primeru sprejema, roki, opredeljeni v točkah 2. in 3., zapadejo deseti dan od datuma, ko je bila vložena prošnja oziroma od obvestila ali sporočila ukrepa, ki je podan po zgoraj navedenem roku;
b. v kazenskih postopkih, za katere še ni v teku priprava sodbe prve stopnje;
c. v kazenskih postopkih proti subjektom, ki so v zaporu ali so obremenjeni z ukrepi omejene osebne svobode;
d. v kazenskih postopkih, kjer se ugotovi, da je nujno potrebno sprejeti neodložljive dokaze. O prošnji sodnika ali zainteresirane stranke z nepreklicnim dekretom v roku desetih dni odloči predsednik kolegija ali njegov delegat. V primeru sprejema, roki, opredeljeni v točkah 2. in 3., zapadejo deseti dan od datuma, ko je bila vložena prošnja oziroma od obvestila ali sporočila ukrepa, ki je podan po zgoraj navedenem roku.

5. Predsednik sodišča, v kolikor je v njegovi pristojnosti, predsednik prizivnega sodišča ali predsednik kasacijskega sodišča, pri čemer ostajajo nespremenjena redna pooblastila vodenja in organizacije sodnih uradov in osebja pisarne, lahko prav tako sprejme naslednje ukrepe:
a. omejitev dostopa do uporabe sodnih uradov, pri čemer se zagotovi dostop osebam, ki morajo opraviti nujne dejavnosti;
b. omejitev odpiralnega časa sodnih uradov;
c. ureditev dostopa do sodnih uradov s predhodno najavo, tudi preko telefonskega sporočanja ali preko spleta, upoštevajoč pri tem, da sklic uporabnikov ustreza rednemu delovnemu času;
d. potek zaslišanj za zaprtimi vrati, pri katerih je treba upoštevati določila iz točke 4;
e. izmene administrativnega osebja in osebja sodne pisarne tudi izven običajnih razporedov.

Vir: Vatican News
Holy See Press Office