Svetovni dan socialne pravičnosti
Danes, 20. februarja 2020, praznujemo svetovni dan socialne pravičnosti. Letošnja tema je: »Premostitev vrzeli v neenakosti za dosego socialne pravičnosti«. Cilj socialne pravičnosti je živeti v sožitju, v miru in blagostanju. Socialna pravičnost ni nič drugega kot vrsta načel, ki jih je treba upoštevati in ki ne morejo prezreti nujne potrebe po premostitvi vrzeli v neenakosti, ki še vedno obstajajo, ko govorimo o spolu, rasi, invalidnosti, veri, starosti, kulturi, narodnosti in podobno.
Mednarodna organizacija dela (MOD - ILO International Labour Organization) je specializirana agencija organizacije Združenih narodov. Ustanovljena je bila leta 1919. MOD je 10. junija 2008 soglasno sprejela Deklaracijo o socialni pravičnosti za pravično globalizacijo. Predstavniki vlad, podjetij in delavcev iz 182 držav članic so se s sprejetjem tega besedila zavezali za doseganje napredka in socialne pravičnosti v okviru globalizacije.
Deklaracija uzakonja koncept dostojnega dela, ki ga je MOD razvijala od leta 1999 in ga postavlja v središče državnih politik. Deklaracija izraža široko soglasje o potrebi po krepitvi socialne pravičnosti. Generalna skupščina Združenih narodov priznava, da sta razvoj in socialna pravičnost bistvena za doseganje in ohranjanje miru in varnosti v svetu. Razvoja in socialne pravičnosti pa ni mogoče doseči brez miru in varnosti in brez spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Globalizacija je po eni strani odprla nove priložnosti - s trgovino, naložbami in kapitalskimi trgi, ter tehnološkimi novostmi - za rast svetovnega gospodarstva ter za razvoj in izboljšanje življenjskega standarda po vsem svetu. Po drugi strani pa se krepijo resne nevarnosti za ljudi, kot so revščina, izključenost in neenakost med ljudmi. Socialna pravičnost je zato temeljno počelo za notranjo in meddržavno blaginjo in mirno sobivanje ljudi in narodov.
Današnji svetovni dan za socialno pravičnost je apel modernemu svetu, da se znova zavemo načela socialne pravičnosti in da odstranimo ovire, s katerimi se soočajo ljudje zaradi spola, starosti, rase, narodnosti, religije, kulture ali invalidnosti.
Izr. prof. dr. Stanislav Slatinek