Kanonist

View Original

Kardinal Piacenza o covidu-19

Kardinal Piacenza (foto: splet)

Pandemija Covid-19 sproža med verniki veliko vprašanj v zvezi z zakramentom spovedi in z udeležbo pri nedeljski maši. Na ta vprašanja je v posebnem intervjuju za L'Osservatore Romano (05. 12. 2020, str. 10) odgovarjal veliki penitenciarij kardinal Mauro Piacenza. Objavljamo nekaj vprašanj in odgovorov iz omenjenega intervjuja:

Kako se sme iti k spovedi, da se izpolnijo zahteve zdravstvene stroke? Ali obstaja še kakšna druga možnost, da se prejme odveza od grehov?

V posebnih primerih pandemije je krajevni škof odgovoren, da duhovnike in spokornike seznani, kako je mogoče posamično iti k spovedi, na primer spoved zunaj spovednice, na nekem zračnem kraju, ko je zagotovljena ustrezna razdalja, z uporabo zaščitnih mask, s pogostim prezračevanjem prostora in zagotovilom, da se ohrani spovedna tajnost in nujna presoja. Poleg tega je krajevni škof odgovoren, da na svojem ozemlju – glede na stopnjo okužbe – presodi primere, ko je mogoče zakonito dovoliti, da se podeli odveza več spokornikom hkrati brez predhodne posamične spovedi: na primer na vhodu v bolniške sobe, kjer ležijo okuženi bolniki, ki so v smrtni nevarnosti, da je le mogoče s pomočjo zvočnikov podeliti odvezo.

Kaj lahko apostolska penitenciarija ponudi zdravnikom, medicinskim sestram in prostovoljcem, ki so se okužili s koronavirusom med zdravljenjem bolnikov?

Zdravstveni delavci, njihovi družinski člani in tisti, ki po zgledu dobrega Samarijana pomagajo bolnikom in so pri tem izpostavljeni okužbi s koronavirusom, kot pravi Jezus, da 'nima nihče večje ljubezni, kakor je ta, da da življenje za svoje prijatelje'(Jn 15, 13), lahko pod rednimi pogoji dobijo popolni odpustek. Apostolska penitenciarija podeljuje pod enakimi pogoji popolni odpustek tudi tistim, ki častijo Najsvetejši zakrament, vsaj pol ure na dan berejo Sveto pismo, molijo rožni venec, častijo Marijo s himno Akatistos, zmolijo Križev pot ali rožni venec Božjega usmiljenja ali druge molitve in prosijo vsemogočnega Boga, da bi prenehala epidemija in da se izboljša zdravje tistim, ki so bolni in da se zveličajo tisti, ki so že umrli.

Kaj lahko apostolska penitenciarija ponudi bolniku, ki je v smrtni nevarnosti zaradi Covid-19 in ne more prejeti zakramentov?

Kadar je bolnik v smrtni nevarnosti in ne more prejeti zakramentov, mu je vse odpuščeno, kot beremo v Katekizmu Katoliške Cerkve (tč. 1452), če v sebi obudi popolno kesanje, ki prihaja iz ljubezni do Boga, ki je nadvse ljubljen in je njegovo kesanje povezano z iskreno željo - kolikor jo je takrat sposoben izraziti - po odpuščanju grehov in s trdno odločitvijo, da se bo spovedal vseh svojih grehov, tudi smrtnih, ko bo to mogoče. To nas lahko tolaži, če vemo, da Cerkev moli tiste, ki ne morejo prejeti bolniškega maziljenja in svete popotnice in da vsakega izroča Božjemu usmiljenju po priprošnji svetnikov in vsakemu, ki je v smrtni nevarnosti podeli popolni odpustek, pod pogojem, da je pravilno pripravljen in da je v svojem življenju običajno molil kakšno molitev.

Ali se lahko opravi spoved po telefonu ali po drugih družbenih medijih?

Lahko zatrdimo, da je podelitev zakramentalne odveze po telefonu neveljavna, ker dejansko manjka resnična navzočnost spokornika in ni resnično izgovorjenih besed zakramentalne odveze. Gre le za električne vibracije, ki posnemajo človeško govorico.

Ali se nedeljska dolžnost udeležiti se maše, glede na težke zdravstvene, socialne in ekonomske razmere, lahko izpolni s poslušanjem maše po radiu ali z gledanjem po televiziji?

Nič ne more nadomestiti osebne udeležbe pri sveti maši. V primerih, ko je udeležba pri maši nemogoča, obveznosti ni več in je tudi ni treba nadomestiti s čim drugim. Če pa se tisti, ki jih ovirajo tehtni razlogi, praznovanja maše udeležijo po televiziji, naredijo pobožno in duhovno koristno dejanje.

 

Intervju s kardinalom je v celoti dosegljiv na tej povezavi.