Kanonist

View Original

Jurkovič pri papežu

Apostolska palača, Vatikansko mesto

S Tiskovnega urada Svetega sedeža so sporočili, da je papež Frančišek danes v avdienco sprejel nadškofa mons. dr. Ivana Jurkoviča, apostolskega nuncija in stalnega opazovalca Svetega sedeža pri OZN v Ženevi in drugih mednarodnih organizacijah ter odposlanca Svetega sedeža pri Mednarodni organizaciji za migrante.

Nuncij Jurkovič je za naš portal povedal, da sta se s papežem v pogovoru dotaknila obletnice Izjave o človeškem bratstvu, ki je bila podpisana lani v Abu Dhabiju, prihajajočega dogodka Frančiškova ekonomija, prizadevanj za mir v svetu, pogovor pa je tekel tudi o razorožitvi in migracijah.

- - -

Nadškof mons. dr. Ivan Jurkovič, roj. 10. junija 1952 v Banja Loki pri Kočevju, je končal študij teologije na Teološki fakulteti v Ljubljani (1972–1978). Duhovniško posvečenje je prejel 29. junija 1977 prav tako v Ljubljani in bil eno leto nedeljski pomočnik v Radovljic in na Bledu, dve leti pa je služboval kot kaplan v Domžalah. Študij je nadaljeval na Papeški cerkveni akademiji v Rimu (1980–1984), kjer je diplomiral leta 1984.

V diplomatsko službo Svetega sedeža je stopil leta 1984 kot tajnik apostolske nunciature v Južni Koreji (tam je medtem na Central Texas Colledge diplomiral iz računalništva), študij kanonskega prava na Papeški lateranski univerzi v večnem mestu pa je zaključil leta 1988, ko je bil promoviran za doktorja kanonskega prava na temo Organismi di partecipazione a livello diocesano v povezavi z ljubljansko škofijsko cerkvenopravno zakonodajo, ki se ji je v času po prvi svetovni vojni posebej posvečal profesor na Teološki fakulteti v Ljubljani, dr. Alojzij Odar, čigar velika zasluga je bila, da smo Slovenci med prvimi dobili prevod Zakonika cerkvenega prava. Rimsko dovoljenje za prevod nosi celo št. 1.

Leta 1988 je bil imenovan za svétnika nunciature v Kolumbiji, leta 1992 pa za svétnika diplomatskega predstavništva Svetega sedeža v Ruski federaciji, kjer je štiri leta služboval tudi kot profesor kanonskega prava na St. Thomas Institute of Philosophy, Theology and History.

V času akademskega udejstvovanja v Moskvi je v ruščini objavil tri dela: Študijska priročnika o zakonskem pravu = De matrimonio : kanoničeskoe pravo: učebnoe posobie. Moskva: Kolledž katoličeskoj teologii im. Sv. Fomy Akvinskogo (1994) in o božjem narodu = De populo Dei: kanoničeskoe pravo: učebnoe posobie. Moskva: Istina i žizn (1995), v soavtorstvu z Andrejem Kovaljem pa še Latinsko-ruski slovar kanonskopravnih pojmov = Latinsko-russkij slovar´ terminov i vyraženij kodeksa kanoničeskogo prava. Moskva: Istina i žizn (1995), kar je bil v tistem času pomemben prispevek za kanonskopravno znanost v Rusiji in njen nadaljnji razvoj. Leta 2000 je izšla njegova nova izdaja priročnika O božjem narodu in O zakonskem pravu (Kanoničeskoe pravo o narode božiem i o brake. Izd. 2-e, ispravlennoe. Moskva: Istina i žizn, 2000). Kasneje sta izšli še dva njegova zbornika: »Bog v njegovi sredi«, Kijev, 2011 in »Četrt stoletja«, Sankt-Peterburg, 2016.

Od leta 1996 do 2001 je deloval kot svetovalec na Državnem tajništvu Svetega sedeža-Oddelek za odnose z državami, kjer je bil zadolžen za spremljanje delovanja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE).

Papež sv. Janez Pavel II. ga je 28. julija 2001 imenoval za apostolskega nuncija v Belorusiji in naslovnega nadškofa Krbave (Corbavia). Škofovsko posvečenje je prejel 6. oktobra istega leta v ljubljanski stolnici. Leta 2004 je bil imenovan za apostolskega nuncija v Ukrajini, leta 2011 pa za apostolskega nuncija v Ruski federaciji in Uzbekistanu. Leta 2016 ga je papež Frančišek imenoval za stalnega opazovalca Svetega sedeža pri Uradu Združenih narodov in ostalih mednarodnih organizacijah v Ženevi ter stalnega opazovalca pri Svetovni trgovinski organizaciji.

Dr. Ivan Jurkovič je častni konventualni kaplan Velikega križa Suverenega bolničarskega in vojaškega reda sv. Janeza Krstnika iz Jeruzalema, Rodosa in Malte. Za zasluge v odnosu do Ukrajinske pravoslavne cerkve (moskovski patriarhat) je prejel medaljo Velikega kneza sv. Vladimirja, apostolom enakega, druge stopnje, patriarh Kiril pa ga je odlikoval z medaljo Ruske pravoslavne cerkve »Slave in časti« prve stopnje. Ruska nacionalna raziskovalna medicinska univerza N. I. Pirogova mu je podelila zlato medaljo za posebne zasluge.  

Ivan Jurkovič med pomenkom z Jožetom Mencingerjem na sedežu UL (foto: Jože Suhadolnik, DELO)

Aktivnosti dr. Jurkoviča seveda presegajo slovenske nacionalne okvirje in se razpirajo v mednarodne odnose. Čeprav ostaja zvest svojemu narodu in ponosen na to, da je Slovenec, so njegova prizadevanja preko delovanja v organizmih Svetega sedeža in drugih organizacijah na področju prava človekovih pravic in temeljnih svoboščin usmerjena v skrb za svetovno pravičnost in spoštovanje človekovega dostojanstva.

Decembra 2019 je bil odlikovan z nazivom “častni senator Univerze v Ljubljani”, ki mu ga je podelil rektor ljubljanske Univerze.

Glej tudi:
Intervju z nuncijem Jurkovičem
Zahvalni govor nuncija Jurkoviča
Slavnostna seja Senata Univerze v Ljubljani 
Nuncij Jurkovič o dostojanstvu življenja
Sveti sedež in prizadevanje za človekove pravice v OZN