Sodišče

Blog

Varuh obsoja "medijsko sojenje"

Peter Svetina, Varuh človekovih pravic RS (foto: Varuh človekovih pravic RS)

Peter Svetina, Varuh človekovih pravic RS (foto: Varuh človekovih pravic RS)

 

Varuh človekovih pravic RS je za Radio Ognjišče odgovoril na vprašanja, povezana s primerom duhovnika Petra Klopčiča.

Odgovor Varuha:

Varuh človekovih pravic RS (Varuh) konkretnega primera ni obravnaval in ga ne pozna, zato ga ne more komentirati. Če gospod ocenjuje, da gre za neupravičeno zavlačevanje postopka ali da bi potreboval pomoč institucije Varuha, se lahko s pobudo obrne nas.

Sistem pravnih sredstev (v okviru katerega lahko prihaja tudi do razveljavitve posameznih odločitev sodišča in vrnitve zadeve v novo sojenje) je namenjen k temu, da se v vsakem primeru zagotovi zakonita in pravična sodna odločitev. Za pospešitev sodnega odločanja so na voljo tudi pravna sredstva po Zakonu o varstvu pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja (3. člen).

Domneva nedolžnosti in zahteva po sojenju v razumnem roku veljata za vsakogar, na kar Varuh stalno opozarja. V svojih letnih poročilih in javnih izjavah venomer poudarja, da domneva nedolžnosti in pravica do poštenega sojenja zahtevata, vse do pravnomočne odločitve pristojnega organa, posebno pozornost pri poročanju o kaznivih ravnanjih. Varuh obsoja primere tako imenovanega "medijskega sojenja", to je vnaprejšnje javne obsodbe posameznikov, o katerih se pristojna sodišča še niso izrekla s pravnomočno sodbo. Svoboda izražanja je sicer ena izmed pomembnih človekovih in civilizacijskih pravic, vendar pa nikakor ni absolutna. Omejena je tudi s pravicami drugih. Te omejitve je treba upoštevati in kršitve ustrezno sankcionirati.

V takšnih primerih slovenski pravni red nalaga odgovornost začeti pravne postopke za zaščito svojih pravic predvsem prizadetim posameznikom. Na voljo imajo kazensko in civilno varstvo svojih pravic.

Kanonist