Resen predsednik bo k papežu pristopil dobro pripravljen
Predsednik vlade Marjan Šarec se bo v četrtek mudil v Vatikanu, kjer ga bo sprejel papež Frančišek.
Kot napovedujejo v kabinetu premierja, bo obisk na Svetem sedežu priložnost za izmenjavo mnenj o različnih aktualnih temah v mednarodni skupnosti, od migracij do položaja na Zahodnem Balkanu. Da sogovornika ne bosta mogla mimo novega predloga zakon o financiranju šolstva, pa je za Radio Ognjišče dejal cerkveni pravnik mag. Sebastijan Valentan.
Na vprašanje, kakšen je sploh lahko doprinos obiska Šarca v Vatikanu, če ista vlada gre naprej s protiustavnim zakonom o financiranju šolstva, nam je sogovornik dejal, da je Sveti sedež seznanjen s stopnjo spoštovanja odločb slovenskega ustavnega sodišča, ker je to sodišče, ki na poseben način varuje temeljne človekove pravice in svoboščine, med katerimi je na izredno visokem mestu tudi verska svoboda. »S tem, ko zakonodajalec oz. vlada zamuja z naročilom, ki mu ga je Ustavno sodišče naložilo
glede spremembe dela zakona, ki ureja financiranje zasebnih šol, se seveda že ugotovljena protiustavnost le še poglablja. Kaj bo predsednik vlade o tem povedal v Vatikanu oziroma kako bo zagovarjal stališče vlade, ki po trenutnem predlogu zmanjšuje že pridobljene pravice otrok in staršev zasebnih OŠ, lahko le ugibamo. Vemo pa eno: papežu se ne laže. In verjamem, da se predsednik vlade tega zaveda.«
Nadaljeval je, da obiski uradnih delegacij in visokih predstavnikov naše države v Vatikanu niso nobena redkost. Dodal je, da ima Slovenija v Svetem sedežu močnega zagovornika. »Gotovo, da so to tudi vljudnostni obiski, a k papežu, ki je moralna in mednarodna avtoriteta, ne greš samo na fototermin. Obiski predsednikov držav in vlad so skrbno pripravljeni. Tudi premier Šarec se je pred tem obiskom sestal s predsednikom SŠK, s katerim sta verjetno uskladila nekatera pomembna vprašanja, potekala je komunikacija med zunanjim ministrstvom, kabinetom premiera in veleposlaništvom RS pri Svetem sedežu. To so resne stvari in resen predsednik bo k takšnemu obisku pristopal dobro pripravljen. Nekateri so v preteklosti papeža, kot se je kasneje izkazalo, žal obiskali s figo v žepu.«
In kaj nas v odnosih z Vatikanom še čaka? Cerkveni pravnik Valentan je spomnil, da Slovenija po 15-ih letih odkar je sklenjen sporazum s Svetim sedežem ni sklenila še nobenega delnega mednarodnega sporazuma. To je pri maši za domovino opozoril tudi škof Peter Štumpf. »Celovita ureditev delovanja Katoliške cerkve na področju duhovne, izobraževalne, kulturne in socialne dejavnosti ostajajo odprta in še vedno nerešena vprašanja. Upajmo, da bo jutrišnji obisk predsednika vlade pri papežu Frančišku prinesel kakšne konkretne rešitve,« je povedal mag. Sebastijan Valentan.
Preberi tudi komentar po srečanju premierja Šarca s papežem Frančiškom